Často kladené otázky

Je možné si přízi někde prohlédnout?
Přízi prodávám pouze v e-shopu. Rád vám ale zašlu vzorečky poštou, neváhejte mi o ně napsat a uveďte prosím rovnou svoji adresu. Zasílám od každého druhu příze cca 20 cm. Všechny barvy nezasílám kvůli značné pracnosti s přípravou a jejich popisováním. Pokud vás zajímají konkrétní barvy, specifikujte cca 6 barev a zašlu vzorky těchto barev.

Co to je Nm a tex?
Nm je metrická jednotka která udává poměr délky příze na danou váhu. Tedy ?km na 1kg, případně ?x100m na 100g. Příze 8 Nm tedy bude měřit 8 km v 1 kg příze. Číslo za lomítkem je počet takových nití v přízi.
8/2 Nm je tedy příze o dvou nitích z nichž každá má 8km na 1 kg. 1 kg takové příze by tedy měřil ve výsledku přibližně 4 km. Technicky to asi není úplně správně, neboť nitě v přízi jsou zatočené navzájem kolem sebe a délka 8/2 Nm by nebyla stejná jako příze 4 Nm, ale pro zjednodušení to zde takto počítám.

Tex je jednotka inverzní k Nm, tedy založená na délce. Udává počet metrů na 1 kilometr příze. Převod mezi Nm a tex je jednoduhý: vydělte 1000 hodnotou tex či Nm a dostanete údaj v druhé jednotce.

Nm je pro mé účely mnohem praktičtější, neboť je velice snadné si přízi zvážit, ale nemožné změřit. Proto v první řadě používám a uvádím jednotku Nm.

Jak se orientovat v nabídce?
Vzhledem k velkému množství druhů přízí, možného použití, tloušťky atp. není lehké vytvořit jednoznačné řazení přízí a výběr se může zdát těžký. Neváhejte si napsat o vzorky, pokud máte pochybnosti. V pravé straně stránky si můžete vybrat z kategorií příze ve kterých jsou příze řazené především podle síly, částečně i podle použití (osnova, kobercovka). Pro výběr podle dalších kritérií můžete použít seznam štítků zboží vpravo níže. Kliknutím na slovo se zobrazí produkty tímto slovem oštítkované. Čím větším písmem je slovo napsané, tím více produktů jej jím označeno. V případě štítků barev se zobrazí druhy příze, které jsou dostupné i v takové barvě. Pro tu konkrétní barvu však musíte produkt ještě otevřít a barvu si najít.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?
Napište mi prosím email. Rád vám odpovím a otázku s odpovědí doplním do této sekce.